Walterova hrobka

 

Kříž a informační panel na místě bývalé Walterovy hrobky.

 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

V těsné blízkosti hájovny Mazák nad Červeným Dvorem stávala novogotická kaple sv. Kříže,postavená pro uložení ostatků Waltera Prospera ze Schwarzenbergu,třetího dítěte knížete Jana Adolfa II. a kněžny Eleonory rozené z Liechtensteinu, který zemřel ve Vídni roku 1841 jako dvouletý. Jméno dostal zřejmě na znamení obdivu ke skotskému romantickému básníku siru Walteru Scottovi (1771 - 1832). Kaple byla situována v přírodě podle vzoru mauzoleí obvyklých v té době v Anglii a vedla sem jediná cesta ze zámeckého parku. Místo se pak nazývalo Waltersruhe. Postavena podle návrhu Franze Beera, jednoho z autoru novogotické přestavby zámku v Hluboké n. Vlt ., byla čtvercového, uvnitř s okoseného pudorysu, jejíž žebrová hvězdicová klenba byla shora otevřena světlíkem. Uprostřed na podstavci spočívala rakvička s ostatky. Vstupovalo se širokým profilovaným portálem v lomeném oblouku,uzavřeným v návrhu pouze mríží. Na průčelí byly nahoře a vlevo znak schwarzenberský, vpravo znak liechtensteinský. Kaple byla zbořena asi roku 1965. Po kněžnině smrti r. 1873 byla rakvička převezena spolu matčinou rakví ke Sv. Jiljí u Třeboně, kde bylo původní rodové pohřebiště před postavením velké novogotické hrobky roku 1877.

Na novém místě spočívá plechová rakvička ve stejné úpravě před rakvemi rodičů. Na podstavci je z bílého mramoru reliéf anděla s dítětem v náručí s daty narození a úmrtí a nápisem: Walter Fürst zu Schwarzenberg. Kamenné architektonické články, nalezené při úpravě tohoto místa byly umístěny na naučné stezce v nedalekém, "přístupném“ zámeckém parku léčebny, u zastavení č. 7. 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Místo bylo pietne upraveno roku 2010 péčí Lesů ČR, s.p.,lesní správy v Českém Krumlově, z iniciativy Společnosti žebříkového kamene na Kleti. Podklady poskytl Státní oblastní archiv v Třeboni, pracoviště Český Krumlov.

 

Záběry z odhalení kříže a informační tabule na místě bývalé Walterovy hrobky

12.dubna 2010

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

 

 

 

 

Otevírací doba

 

Pátek
 18:00
- 00:00
Sobota
 11:30
- 00:00
Neděle
 11:30 
- 22:00

 

fb icon wifi icon

Kdo je online

Právě přítomno: 125  hostů a žádný člen